تنبک حلمی چیست ؟


تنبک حلمی از کاج ساخته شده است وپوست آن از جنس پوست گاو می باشدکه اندازه ی دهانه ی آن تا ۲۸ سانتی متر هم می رسد.دلیل این که از پوست گاوبرای ساخت این تنبک استفاده می کنند این است که باعث تولید صدای بم و کلاسیک در موسیقی شود. بدنه‌ی این تنبک از چوب کاج ساخته‌شده است. چوب کاج مزایای زیادی برای استفاده در ساز سازی دارد. کنده‌ی چوب کاج معمولاً در اندازه‌های بزرگی بدون گره است درنتیجه برای ساخت ساز از حجم بیشتری از چوب می‌توان استفاده کرد. چگالی و تراکم چوب کاج در مقابل چوب گردو که یکی دیگر از چوب‌های معمول برای ساخت تنبک است بسیار پایین‌تر است.

راز «مُهر» در ساخت تنبک چیست؟
از ابتدای دهه ۸۰ خورشیدی، سازندگان تنبک به جهت تقسیم بندی بهتر سازهای تولیدی خود و ارزش گذاری دقیق تر آنها، اقدام به اعطای مهر نام خود بر روی سازها نمودند؛ به نحوی که هرچه تعداد مهر سازنده بر روی ساز بیشتر باشد، نشان دهند کیفیت بالاتر چوب، ساخت بهتر و تلفیق مناسبتر چوب و پوست در ساز مزبور خواهد بود؛
البته شایان ذکر می باشد که سازندگانی همانند استاد فریدون حلمی و برخی دیگر از سازندگان قدیمی، بر این باورند که مهر، دارای قداست بوده و نباید بصورت ابزاری استفاده گردد و معتقدند که درجه بندی کیفی ساز به عهده مشتری بوده و سازنده میبایست مهر خود را یکبار و صرفا جهت شناسایی بهتر روی ساز درج نماید و این امر بیانگر مورد تأیید بودن ساز از نظر سازنده می باشد.

برچسب ها :